У контролю свого харчування є лише плюси. Бо економите час, кошти та ще й розвиваєте екосвідомість. Тож зібрали кілька простих лайфхаків, аби не викидати їжу та робити внесок до зменшення відходів узагалі.
А одним із варіантів зручної організації харчування може стати доставка страв з М’яса і справедливости у Львові. Та перед замовленням таки перечитайте поради:
- Плануйте ваш раціон: на день, тиждень, місяць.
Це не тільки допоможе не викидати харчі, а й значно зекономить вам час. Розробіть власне меню зі страв, які любите готувати й споживати. На основі хоча б приблизного меню сформуєте список продуктів для закупки.
2. Робіть списки покупок.
І це єдиний шлях, щоб не купити зайвого. Не ведіться на пропозиції «3 за ціною 1». Можливо, це дає ілюзію вигоди. Але ж продукти мають обмежений термін придатності. Якщо ви не планували купувати 5 упаковок вівсянки, придбайте 1. Якщо вам не потрібно 5 соусів по 500 г, оберіть один.
3. Робіть заготовки.
Заморожуйте продукти, які не можете використати повністю. А також робіть зручні дозовані заготовки: супи, фрикадельки, млинці та інші напівфабрикати. Краще заморозити половину сирників, ніж відправити у смітник наступного дня. Деякі продукти можна законсервувати. Наприклад, зварити порцію джему із залишків полуниці або засолити огірки.
Маючи заготовки, зекономите ще й воду, бо мити посуд і кухню після заготівлі напівфабрикатів доведеться один раз. Що можна робити напівфабрикатами й заморожувати: заготовки для супів, борщу, мітболи, рибні палички, котлети, голубці, млинці, вареники, запечена риба, овочеві мікси, лазанья, сирники.
4. Правильно зберігайте продукти.
І тут передає привіт самотній кабачок під стінкою, який зацвів пліснявою. Зважайте на термін зберігання продуктів і розташовуйте їх у правильних місцях. Зелень можна замотати у фольгу, так вона не зів’яне довше. Овочі та фрукти краще тримати в холодильнику у відведеному місці.
5. Використовуйте продукт на максимум.
Наприклад, із панцирів креветок можна приготувати дуже смачний соус біск, а з хребтів риби вийде класний і насичений бульйон. Мало хто готує із качана капусти, використовує шкірку лимона (наприклад, для цедри). Навіть картоплю, моркву можна не чистити, а просто вимити чи потерти й готувати так.
6. Готуйте стільки, скільки можете з’їсти.
Для багатьох людей їсти борщ 4 дні — це каторга. Тож краще зварити потрібну кількість їжі та просто частіше докупити меншу кількість свіжих продуктів. Не змушуйте доїдати рідних усе до дрібки, можливо, це завеликі порції та варто просто готувати менше.
Тримайте холодильник у чистоті, перевіряйте терміни придатності у продуктів. Замовляйте доставку готової їжі у Fest Delivery та з’їдайте страви одразу. Це у вас точно вийде, бо кожен інгредієнт смачний! Мало хто ризикує жити без холодильника узагалі, та завдяки доставці їжі і цей варіант став реальним.