Попри те, що сучасна людина живе у період технологічного та наукового прогресу, ми схильні вірити у містичне, таємне та неприродне. Багато людей дивляться у дзеркало, коли повертаються додому, якщо щось забули, оминають чорних котів та роблять багато іншого.
Забобони дуже активно заполонили всі аспекти нашого життя, наприклад, граючи в азартну гру https://pin-up.ua/casino/provider/playson/book-del-sol-multiplier, гравці намагаються дотримуватися певних ритуалів для здобуття прихильності Фортуни, вищих сил.
Такі дії людини – це наслідок різноманітних народних вірувань, забобонів, що тривалий час передавались від одного покоління до іншого. Більшість прикмет вже давно втратили свою цінність, проте по цей час можуть використовуватися у побуті. В нашій статті поговоримо детальніше про цей феномен. Розберемося, як учені пояснюють віру чоловіків та жінок у неприродне.
Забобони – це що таке і як вони зʼявилися?
Під поняттям «забобони» варто розуміти певне упередження, яке розповсюджується на наше сприйняття невідомих сил за реальність, здатність провіщати та впливати на різноманітні події. Забобони та народні вірування на території сучасної України зародилися ще задовго до християнських часів. У той період це були особливі правила та принципи, які формувалися людьми на основі певних спостережень. Вони допомагали регулювати відносини між людьми та з навколишнім світом.
До розповсюдження християнства на наших землях, люди мали власне вірування, що формувалося на спостереженні великої кількості поколінь. Наші предки активно спостерігали за природними явищами, щоденним побутом, що дозволяло їм розробляти правила для регулювання повсякденного життя.
Люди минулих років не могли зрозуміти певних явищ, як це зараз робимо ми, маючи наукові знання. Тому наші предки дуже часто вважали, що вони виникали внаслідок втручання духів, потойбічних сил. З приходом християнства такі вірування не зникли, а просто трансформувалися у народну релігію, в якій тісно переплелися традиції та християнські постулати.
Поняття «забобони» почало поширюватися з християнської церкви, яка хотіла додати народним віруванням негативного забарвлення через неможливість пояснити деякі з них з релігійної точки зору. Велика кількість вірувань збереглись до сьогоднішнього дня, та активно використовуються сучасними людьми у повсякденному побуті. Дуже часто ми робимо такі речі абсолютно несвідомо, оскільки так робили ще наші батьки та прадіди.
Як учені пояснюють віру людини у надприродне?
Психологи пояснили, чому людина схильна вірити у прикмети та містичні явища навіть тоді, коли наука змогла спростувати їх природу. Повідомляється, що навіть коли ми маємо всі умови для того, щоб помітити помилку у власних міркуваннях, і мотивацію для раціонального мислення, магічна інтуїція перемагає все одно.
Учені вирішили розкрити коріння прикмет та забобонів, в які вірять люди попри розуміння їхньої абсурдності. Психологи тривалий час спостерігали за певною групою людей, описували роботу психіки піддослідних за допомогою математичних моделей. Внаслідок цього дослідження було виявлено, що люди вміють мислити та образно висловлюватися 2 способами – повільно та швидко.
Під «швидким» способом вчені розуміють інтуїтивне мислення, яке дозволяє людині швидко приймати рішення в різних життєвих ситуаціях. Під «повільним» методом ховається більше енерговитратна манера мислення. Вона працює в основному для корегування помилок першого типу мислення.
На думку сучасних вчених, людина продовжує вірити у забобони через те, що за «повільне» мислення, яке допомагає виправляти помилки, відповідає два регіони людського мозку. Звʼязок між цими двома зонами організовується тими частинами мозку, які відповідальні за роботу нашої інтуїції. При цьому може не братися до уваги обмін між регіонами необхідною інформацією, наприклад, про абсурдність забобонів.
Найпопулярніші забобони сучасних людей
Складно розглядаючи причину віри людей у неприродне, не зупинитися на популярних прикметах, в які досі вірять люди. До «актуальних» забобон можна віднести:
- Якщо чорна кішка перейшла дорогу, треба чекати нещастя. У середні віка чорні кішки та коти асоціювалися з відьмами, тому древні люди вважали, що саме вони переходили їм дорогу, а не тварини.
- Ввечері заборонено виносити сміття та позичати іншим людям щось. В стародавні часи вважалося, що в цей час доби людина не була захищена від дій нечистих сил. Тому виходячи на вулицю ввечері, люди вірили, що віддають себе на поталу потойбічному.
- Не потрібно передавати щось через поріг. Наші предки вважали, що поріг є межею між власним та потойбічним світом. Тому передавання чогось через поріг вважалося табу для наших предків.
Сьогодні забобони, хоч і вважаються абсурдними, проте продовжують залишатися частиною життя багатьох людей.